בדיקת תסמונת דאון בדם האם

מתוך Genopedia - פרופ' מוטי שוחט

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

NIPS, non-invasive prenatal screening. בדיקת דם האם לתיסמונת דאון, בדיקה לא חודרנית, זיהוי תסמונת דאון מדם האם, בדיקת דנא (דנ"א) עוברי בדם האם לתסמונת דאון, בדיקת תסמונת דאון בדם האימהי (בדם האם שבהיריון), אבחון דאון בדם האמא. בשמה הישן: NIPT.

תוכן עניינים

[עריכה] סוגי בדיקה גנטית של העובר מדם האם:

א. בדיקת תאי העובר בדם האם - CB-NIPS - בדיקה זו חדשה יותר ובנתיים נערכת רק כמחקר - היא מאפשרת לבדוק את העובר ללא הרעש של הדם האימהי. לכן מתאפשרת בדיקה מעמיקה ורחבה יותר של העובר. לכן בבדיקה זו מתאפשרת בדיקה קרובה למי שפיר עם חלק גדול ממה שנבדק בציפ הגנטי. כמו כן ניתן בבדיקה זו לבצע רצף גנים שבהם יתכנו מוטציות בעובר. ראה תחת אבחון טרום לידתי מבוסס על תאי העובר בדם האם.

ב. בדיקת דנ"א חופשי בדם האם - CF-NIPS - בדיקה זו הינה בעיקר לתסמונת דאון. דף זה מפרט את הבדיקה הזו! ניתן לקרוא גם בקישור הבא של המעבדה המבצעת: [1].

[עריכה] מהי הבדיקה CF-NIPS?

במשך שנים רבות ניסו לאבחן את העובר עם תסמונת דאון מדם האם - מתוך מטרה לחסוך את הצורך בדיקור מי שפיר.

ניסו כל השנים למצות מדם האם את התאים של העובר - ידוע כי תאים כאלו עוברים מהשיליה לדם האם. אולם הבדיקה היתה יקרה ולא מספיק אמינה, כיון שנדרש היה להפריד את מעט התאים של העובר מכל כך הרבה תאי דם של האישה.

בשנים האחרונות חלה פריצת דרך בזכות 2 העובדות הבאות:

1. בסרום (הנוזל השקוף של הדם שאינו מכיל את תאי הדם) של כל אדם יש דנ"א חופשי. נמצא כי בסרום של האישה ההרה יש דנ"א של העובר בכמות גדולה - כ-10% מהדנ"א בסרום שלה מקורו בעובר. הדנ"א הזה הינו תוצאה של שחרור דנ"א מתאי שילייה שמתים והדנ"א שלהם נספג לדם האם.

2. התפתחה טכניקה של ריצוף מהדור החדש המאפשרת בו זמנית ריצוף של כל הדנ"א החופשי בסרום של האישה. בצורה כזו ניתן לזהות אתת העוברים עם תסמונת דאון גם שהוא מיוצג ברק 10% מהדנ"א שבתמיסה הנבדקת מדם האישה.

[עריכה] מה היא בודקת?

עיקר הבדיקה הוא לזהות מצב של תסמונת דאון, שבה יש לעובר 3 עותקים במקום 2 של כרומוזום 21.

הבדיקה הבסיסית כוללת בנוסף לתסמונת דאון בדיקה לזהות טריזומיה 18 וטריזומיה 13, אבל אלו מצבים שניתנים לזיהוי אמין באולטרהסאונד ואינם סיבת הבדיקה. רוב החברות (מלבד הרמוני) מדווחות גם בדיקת X ו-Y וכך ניתן לגלות תסמונות כמו Triple X או תסמונת טרנר, או תסמונת קליינפלטר או תסמונת 47XYY וכד'.

ברוב החברות (מלבד הרמוני) יש בדיקה מורחבת הכוללת התמקדות בכ-5 תסמונות הנובעות מהכפלה (עודף) או חוסר של חומר גנטי בתוך כרומוזום מסויים - חסר בכרומוזום 22 (בעיקר תסמונת די-ג'ורג' (VCF)), חסר בכרומוזום 15 (אנגלמן ופראדר-ווילי), 1p36 microdeletion, , חסר בכרומוזום 5 (Cri-Du-Chait).

במספר קטן של חברות (Nifty או Genome-it למשל) השיטה כזו שמאפשרת גם גילוי של עודף או חסר אקראי כלשהו מעל גודל של 5MB בכרומוזומים - כך שזה לא מוגבל רק לאיזור מסויים. אבל יש לציין כי חסרים כה גדולים הם נדירים, ורוב החסרים בחומר הגנטי הגורמים לתסמונות בבני אדם הינם קטנים מ-2MB ומתגלים רק במי שפיר עם ציפ גנטי. בנוסף, החסרים הגדולים אותה מתימרת בדיקה זו לעשות יגרמו לרוב למומים ובעיות רבות שיתגלו בבסקירה ובגדילה, שיביאו במילא להמלצה לבצע מי שפיר עם ציפ גנטי.

בהיריון תאומים (לא זהים) הבדיקה מסוגלת לגלות כמעט רק תסמונת דאון.

[עריכה] מה האמינות?

אמינות הבדיקה נקבעת לפי אחוז הגילוי והינה 99%. כלומר, בצורה ציורית/סכמטית, אם לפי גיל ובדיקות שקיפות וסקר ביוכימי (חלבון עוברי וכדומה) לאישה יש סיכון סטטיסטי גבוה לתסמונת דאון של 1:100, תוצאה תקינה בבדיקה זו מורידה את הסיכון לכ- 1:10,000. ממקרי תסמונת דאון.

אם הבדיקה יוצאת חשודה לתסמונת דאון, נערכת בדיקת מי שפיר ואז מתקבלת תשובה וודאית. רק בכ-90% המקרים היוצאים חשודים לתסמונת דאון בבדיקת הדם יתקבל אישור במי שפיר כעדות סופית לתסמונת דאון.

יש גם אפשרות שהבדיקה יוצאת גבולית ומשמעותה של תשובה כזו שהבדיקה לא משנה את הסיכון הסטטיסטי שהיה טרם לקיחת הדם. בכ-3% מהמקרים מתקבלת תשובה כזו.

הבדיקה יעילה בין שבועות 10-24. יכולה להתבצע בכל שלב גם אחר כך.

כאמור הבדיקה בתאומים לא זהים אמינה רק לתסמונת דאון (אצלם התשלום דומה למרות שנבדקים 2 במכה אחת).


מה ההאמינות כשמתקבלת בבדיקת הדם תשובה שיש חשד לבעיה כרומוזומלית?

- כשמתקבלת תשובה שיש חשד לתסמונת דאון הסיכוי שבמי שפיר זה יאושר: 90%.

- כשמתקבלת תשובה שיש טריזומיה 18 או טריזומיה 13 הסיכוי שזה יאומת בבדיקת מי שפיר בהמשך: כ-50%.

- כשמתקבלת תשובה שיש הפרעה כרומוזומלית בכרומוזומים X או Y (עודף או חוסר של כרומוזומים אלו) הסיכוי שזה יאומת בבדיקת מי שפיר בהמשך הוא כ-20%.

[עריכה] ייתרונות וחסרונות/מגבלות:

הייתרון העיקרי הוא בכך שהבדיקה אינה מסוכנת לעובר. לכן, הבדיקה מומלצת למקרים בהם יש סיכון ספציפי לתסמונת דאון, ומאידך היריון יקר בו מנסים להימנע מהפלה עקב הדיקור.

הבדיקה לא משתלמת לנשים שאצלם הסבירות המחושבת לתסמונת דאון על פי הסקר המבוצע בחינם בקופה (סקר משולב של שקיפות עורפית, גיל האישה וסקר ביוכימימי) הינו קטן מ-1:1,500.


צריך אבל להיות ברור כי בבדיקה זו יש מגבלות מובנות:

1. לא מקבלים תוצאה וודאית לגבי תסמונת דאון - למרות זאת, הבדיקה יעילה בעיקר להורדת הסיכון לתסמונת דאון, ובמיוחד במקרים שהאישה מקבלת בבדיקות הסקר לתסמונת דאון (שקיפות עורפית ובדיקת הסקר הביוכימי/חלבון עוברי) תוצאה המעידה על הסתברות לתסמונת דאון גבוהה שנעה בין 1:386 ל-1:1,500. בסיכון גבוה מ-1:386 עדיין ההמלצה היא לבצע דיקור מי שפיר.

2. הבדיקה של הכרומוזומים 13, ו-18 אינה מוסיפה הרבה כיון שאלו ניתן לראות בסקירות - וכמו כן, הבדיקה של כרומוזומים אלו בבדיקת הזם הזו אינה אמינה כמו תסמונת דאון.

3. הבדיקה של כרומוזומים X ו-Y מלווה בתוצאות "כוזב חיובי" רבות יחסית. הן הרבה פעמים מביאות לחשש גדול מבלי שזה מביא להחלטה על הפסקת היריון גם אם יאשרו את זה במי שפיר.

2. הכי חשוב!!! לא ניתן לאתר בה מצבים רבים ומגוונים אחרים שניתן לאתר אך ורק בעזרת בדיקת מי השפיר עצמם - כמו לדוגמא:

- מוזאיקה של תסמונת דאון, או מצבי מוזאיקה של עודף או חוסר של כרומוזומים אחרים.

- בעיות כרומוזומליות בכרומוזומים אחרים,

- מאות תסמונות גנטיות קשות שכיום ניתן לגלות רק בבדיקת נוזל השפיר בשיטת צ'יפ הגנטי - הן אולי לא מוכרות בשמם לציבור הרחב, אבל יחד הן מהוות פי 4 מהשכיחות של תסמונת דאון, ניתן לגלותם רק במי שפיר, והן חמורות לא פחות מתסמונת דאון. עובדה זו חשובה במיוחד לאלו המחפשות "ביטחון נוסף" אחרי שבדיקת הסקר לתסמונת דאון הסטנדרטית מצביעה על סיכון נמוך לתסמונת דאון.

בתאומים הבדיקה יעילה כמעט רק לתסמונת דאון.


טכנית, הבדיקה נערכת בחו"ל. השליחה מישראל צריכה להישלח במהירות בכדי שהדגימה תגיע למעבדה בתנאים נכונים תוך 48 שעות עד 4 ימים מרגע לקיחת הדם - אחרת הבדיקה עלולה להיות לא אמינה.

חיסרון נוסף הינו המחיר. במחירים שנעים בין 3,800-7,000 ש"ח.

[עריכה] איך ומה מומלץ להחליט - למי לשלוח?

מומלץ לבצע את הבדיקה רק אחרי ייעוץ גנטי מסודר עם כל הנתונים הקלינים!!!.

קיימת הטעייה מסויימת בכך שרוב האנשים נוטים להאמין שהבעיה העיקרית היא תסמונת דאון, והמסר מכל החברות המבצעות את הבדיקה הוא שהבדיקה של דם האישה בודק 99% כמו מי שפיר - ולא מספרים שזה רק לתסמונת דאון.

התחרות למכור את הבדיקה אינה נעשית תוך יידוע האישה על פי התוצאות שלה!!. זאת כיון שסוכני המכירות של הבדיקות אינם אנשי רפואה וגם לא יודעים מהן נתוני האישה. הם לא מידעים את האישה כי בדיקת הדם מכסה רק 15% ממה שניתן לבדוק במי שפיר. ובחלק מהמקים בדיקת הדם בודקת פחות מ-5% ממה שניתן לבדוק במי שפיר!!

לא כל מקרה שיש סיכון לתסמונת דאון הסיכון המוגבר הינו רק לתסמונת דאון. לעיתים נדרשת דוקא בדיקה מורחבת יותר המסופקת רק בבדיקת מי שפיר. הייעוץ המסודר יכול לחסוך הרבה אי נעימות (אם לא פיספוס מכאיב של האיבחון הנכון) וכמובן למנוע הוצאות מיותרות שלא ישפרו את רמת הסיכון במידה מצדיקה את הבדיקה.

- ולמי? - כל החברות מעידות כי הן מגלות כ-99% מהמקרים של תסמונת דאון.

[עריכה] מה צריך לבצע לפני הבדיקה?

1. ייעוץ לפני ואחרי הבדיקה:

החלטת האישה על ביצוע הבדיקה חייב להיות אחרי שיכלה לקבל החלטה מדעת – הניסיון מלמד כי הנשים מבלבלות בין ציפ גנטי (שבודק במי שפיר את כלל הבעיות הכרומוזומליות) לבין בדיקת הדם הזו, שהיא בארצנו (שבה מתבצע סקר שליש 1 ושלי 2 וסקירה מוקדמת) בעיקרה רק בדיקת סקר לתסמונת אחת. לכן, ייעוץ כזה הינו חובה לפני החלטת האישה לבחור בבדיקה.


מידע שחייב להימסר לנבדקת טרם הבדיקה:

- צריך לדעת (מידע מהנבדקת) שלא קיימים בעיות המחייבות הפניית האישה לייעוץ גנטי רישמי.

- יש להבין ההבדל בין בדיקת הדם NIPS לבדיקת המי שפיר. הבדיקה אינה מגלה את כל המקרים של תסמונת דאון ולעיתים מצביעה על חשד לתסמונת דאון שיתבדה בהמשך בבדיקה אבחנתית (מי שפיר). בבדיקת אבחנה וודאית של בעיות כרומוזומליות כמו תסמונת דאון או בעיות כרומוזומליות אחרות ניתן לבצע רק בבדיקת מי שפיר.

- פחות מחצית מהבעיות הכרומוזומליות נבחנות על ידי NIPS, ולגילוי כל השאר דרוש דיקור מי שפיר.

- בדיקת מי שפיר יכולה לאפשר הרחבת בדיקות לתסמונות כרומוזומליות נוספות הגורמות לפיגור שכלי והנובעות מחסרים מיזעריים בכרומוזומים וששכיחותן גדולה בממוצע פי 3 משכיחות תסמונת דאון – אלו לא נבחנים כלל בבדיקת NIPS.

- בדיקת NIPS אינה יעילה דייה במצבים הבאים:

o היריון רב עוברים (תאומים או שלישיה) למעט תאומים זהים שם הבדיקה יעילה.

o היריון שהחל כהיריון תאומים ואחד נספג.

o במצבים של מוזאיקה (חלק מתאי הגוף או השליה מכילים בעיה כרומוזומלית).

o בחלק מהמקרים יהיה צורך לחזור על הבדיקה כי כמות הדנא העוברי בדגימה לא מספיק גדולה.

o בחלק מהחברות גם בדיקת נשים עם תרומת ביצית אינה מספיק אמינה.


2. מי חייב להיות מופנה לייעוץ גנטי אצל גנטיקאי? -

קיום פקטורים אחרים המעידים על סיכון גבוה לבעיות גנטיות שהתגלו לפני ואחרי הבדיקה:

o ממצאים חריגים כלשהם באולטרה סאונד לפני או אחרי הבדיקה

o סיפור משפחתי של בעיות כרומוזומליות (במשפחה או לזוג בהיריון קודם)

o היסטוריה רפואית של איבודי הירון.

o גיל אימהי גבוה

o תוצאות חריגות בבדיקות השקיפות, או הסקר הביוכימי ה-1 וה-2 מדם האישה.

o מחלות במשפחה, נשאות למחלות תורשתיות, נישואי קרובים בין בני הזוג, וכל מצב גנטי לא תקין שבעתיו כיום מפנים לייעוץ גנטי.

אחרי הבדיקה יש להפנות לייעוץ גנטי מסודר במצבים הבאים:

o אם מתקבלת תוצאה חריגה בבדיקת NIPS.

o אם מתגלה אחד מהמצבים שהוזכרו קודם טרם הבדיקה.

[עריכה] הבדלים בין חברות

קיימות מספר חברות המספקות שירות זה והן מיוצגות בארץ על ידי חברות המשנעות את הדגימות אליהם:


החברות הידועות יותר שמספקות את השירות בעולם ואיך להתקשר לספק שלהם בישראל:
שם הבדיקה שם החברה בחו"ל הנציגה בישראל (טלפון) כרומוזומים שכלולים בבדיקה בסיסית תסמונות חסר מזערי ידוע מגבלה בהיריון רב עוברי (כשלא זהים) מגבלה בתרומת זרע או ביצית מחיר מקורב בש"ח הערות, יתרונות, וחסרונות:
Genomit Sequanom Pronto 03-721-9077 כולם (עד 7MB) 1p, 4p, 5p, 8q, 11q, 15q, 22q מתאים רק להריון יחיד (אפשר אם החל 2 ואחד נספג) אין 5,400 הכי רחבה ומדוייקת. טוב בעיקר לגיל גבוה (מרקר) או להורים עם טרנסלוקציה. יש להפסיק קלקסן אם נוטלת.
NIFTY BGI Pregnicare 1-700-700-880 כולם (עד 10MB) 40 תסמונות אבל לא 22q11 רק 21,13,18,X,Y אין בדיקה בסיסית 4600 לתאומים- 3700 בוחן יחסית אופציות גנטיות רבות. טוב בעיקר לגיל גבוה (מרקר) או להורים עם טרנסלוקציה.
INVITAE INVITAE 03-9218888 21,13,18,x,y 1p, 4p, 5p, 15q, 22q אין אין 1,200 בדיקה אמינה והכי זולה. ראה אתר "בדיקות גנטיות": [2]
** Panorama Natera מעבדות זר *6749, 073-758-2012 21,13,18,x,y triploidy 22q.11, 1p36, 15q13, 5p15 רק 21,13,18 X,Y, ו- 22q11 ביצית- רק 21,13,18. בזרע- אין מגבלה 21,13,18,X, Y וטריפלואידיה- 2950. עם חסרים-4300 בדיקה אמינה. אין לבצעה כשההורים קרובי דם. יש אפשרות לבצע מצומצם ויש אפשרות למפורט יותר.
Maternity 21 Sequanom Pronto 03-721-9077 21,13,18,x,y 1p, 4p, 5p, 8q, 11q, 15q, 22q אין אין 4400 בדיקה אמינה אבל מצומצמת ביחס ל-genomit. יש להפסיק קלקסן אם נוטלת.
QNatal Advanced Quest Baby-link *5901 21,13,18,x,y 22q, 5p, 1p36,15q, 11q, 8q, 4p אין - 21,13,18,x,y – 3750. עם חסרים-4700 יחסית חדשה. דומה למטרניטי21
Verify Illumina טבע - דרך "מור לאישה" (3170*) וריפי-בסיסי: 21,13,18,x,y ווריפי פלוס: תוספת של 22q.11, 1p36, 15q13, 5p15, 4p16 רק 21,13,18 X,Y אין 3,600 ש"ח לווריפי-בסיסי ו- 5,300 לווריפי פלוס בדיקת 5 כרומוזומים (21,18,13,X ו-Y) מבוצעת במעבדה בישראל
Harmony Ariosa Fugene 03-7207099 21,13,18,x,y רק 22q11 רק 21,13,18,X Y אין עבור 21,13,18- 2980, עם X ו-Y- 3360, תוספת ₪480 ל- 22q11 . יחסית בדיקה מצומצמת. מחיר נמוך.

הנתונים נלקחו ממאמר שפורסם באוגוסט 2013 מ-NEJM - הם מבוססים על מידע מהחברות ולוקים בחוסר מידע המפריע לנו לדעת כמה מקרים של תסמונת דאון לא יתגלו בשיטת בדיקה זו.

- ^^ פרסמה ואלידציה של הבדיקה ל-5 התסמונות הנובעות משינויים מזעריים בכרומוזומים והראתה אצלם רמת דיוק גבוהה.

- אין הבדלים בין החברות באחוז אי ההצלחה בבדיקה. קרוב לוודאי שלגבי תסמונת דאון כל החברות מדויקות במידה טובה וההבדלים בדיוק יותר בולטים באיתור המצבים האחרים.

_____________________

מאמרים:

1. Committee Opinion No. 545: Noninvasive prenatal testing for fetal aneuploidy.American College of Obstetricians and Gynecologists Committee on Genetics , Obstet Gynecol. 2012 Dec;120(6):1532-4.

2. ISPD – Position statement from the Aneuploidy screening committee on behalf of the board of the international society for prenatatl diagnosis, April,2013.

3. Noninvasive prenatal testing/noninvasive prenatal diagnosis: the position of the National Society of Genetic Counselors.Devers PL et al J Genet Couns. 2013 Jun;22(3):291-5. .

4. Stephanie Morain,, et al : A New Era in Noninvasive Prenatal Testing. N Engl J Med 2013; 369:499-501August 8, 2013

[עריכה] פרטים טכניים:

תשובות מתקבלות תוך שבועיים.

כלים אישיים
אודות העורך
פרופ' מוטי שוחט
- מנהל מכון גנטי במרכז רפואי רבין ושניידר
- פרופסור לרפואת ילדים וגנטיקה רפואית באונ' ת"א
- מומחה ברפואת ילדים במרכז רפואי שניידר
- התמחה בגנטיקה רפואית בסידרס-סיני בלוס אנג'לס
- סיים בהצטיינות לימודי רפואה בביה"ס לרפואה באוניברסיטת ת"א

ניתן לקבל מידע נוסף אודות ייעוץ גנטי ובדיקות גנטיות
אפליקציית Clearancy
- בדיקות גנטיות מותאמות אישית
- Clearancy היא אפליקציה לניהול הריון שעוזרת להבין איזה בדיקות קיימות ואיזה מהן מתאימות לך ולעובר שלך

התחילי עכשיו בחינם