טיפול המקטין סיכונים למומים

מתוך Genopedia - פרופ' מוטי שוחט

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

[עריכה] חומצה פולית ומולטיויטמינים:

טיפול בחומצה פולית נמצא במחקרים רבים (זה 20 שנה) כעוזר בהורדת שכיחות מומים וליקויים בסגירת התעלה העיצבית (NTD). בהמשך נמצא שהויטמין מוריד גם את הסיכון לשפה שסועה ו/או חיך שסוע ולמומי לב.

בעבודות על אוכלוסיות גדולות של נבדקים בריאים נמצא שמתן החומצה הפולית ביחד עם מולטיוויטינים מוריד את הסיכון הכללי למומים מבניים בעובר באופן משמעותי (בכ- 35% ואף יותר). לכן במקרה ולאישה או לבעל אין סיפור משפחתי חיובי למומים מהסוגים הללו, רצוי לקחת מולטיוויטמינים המכילים 0.4 מ"ג או 0.8 מ"ג חומצה פולית. אפשרות נוספת היא לקיחת כדורים המכילים רק חומצה פולית במינון 0.4 מ"ג מכ-3 חודשים לפני הכניסה להיריון ובמשך 3 החודשים הראשונים של ההיריון.

במקרים בהם אישה נמצאת בקבוצת סיכון מוגבר בגלל לידת ילד/עובר עם מום מסוג זה, לא מספיק המינון הקטן שמצוי במולטיוויטמינים והמנון המומלץ של כדורי חומצה פולית 4-5מ"ג (כדור ביום) לפחות שמונה שבועות לפני הכניסה להיריון ועד סוף השליש הראשון להיריון. החל מהחודש הרביעי להיריון מומלץ לכל הנשים ליטול תכשיר משולב של ברזל (100 מ"ג) וחומצה פולית (0.5 מ"ג).

חשוב לציין: חומצה פולית מונעת מומים אלה בכ– 70% מהמקרים ולכן אינה מהווה תחליף למעקב מתאים, יעוץ גנטי, מעקב אולטרהסוני בדיקת חלבון עוברי במסגרת הסקר הביוכימי ואף בדיקת מי שפיר. בדיקות אלה מאפשרות אבחון של המומים בעובר.

כלים אישיים
אודות העורך
פרופ' מוטי שוחט
- מנהל מכון גנטי במרכז רפואי רבין ושניידר
- פרופסור לרפואת ילדים וגנטיקה רפואית באונ' ת"א
- מומחה ברפואת ילדים במרכז רפואי שניידר
- התמחה בגנטיקה רפואית בסידרס-סיני בלוס אנג'לס
- סיים בהצטיינות לימודי רפואה בביה"ס לרפואה באוניברסיטת ת"א

ניתן לקבל מידע נוסף אודות ייעוץ גנטי ובדיקות גנטיות
מרפאת פרופ׳ מוטי שוחט - בדיקות גנטיות
- אנו מציעים מגוון בדיקות גנטיות לכל שלבי החיים
- בדיקות סקר מורחב לפני ובתחילת הריון
- בדיקות גנים הקושרים בסיכון לסרטן
- בדיקות גנים הקשורים במחלות של גיל הילדות (אפילפסיה, מחלות שלד)
- ליווי צמוד של פרופ' שוחט במתן התוצאות וייעוץ ללא עלות במקרה של ממצא

כניסה לאתר הבדיקות הגנטיות