זיהום תוך רחמי - כללי

מתוך Genopedia - פרופ' מוטי שוחט

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תוכן עניינים

[עריכה] רקע כללי

המכנה המשותף של קבוצת מחלות זו הופעת מומים והפרעות בתפקוד איברים שונים (פיגור שכלי, עיוורון, חירשות ועוד) שלא מסיבה גנטית, אלא כתוצאה מהדבקה של העובר בוירוס או גורם זיהומי אחר.

[עריכה] איך העובר נידבק?

מדובר בהעברה של הגורם המזהם מדם האם, דרך השלייה, אל הדם של העובר – יוצא מכך שהדבקת העובר אפשרית אם הגורם הזיהומי מצוי בדם של האישה (אמא). גורם זיהומי מצוי בדם האישה אם וכאשר היא עצמה חולה במחלה הזיהומית בהיותה בהריון.

[עריכה] איך יודעים במהלך ההריון שהאישה חלתה במחלה זיהומית?

האישה יכולה לחלות בהרבה מחלות זיהומיות בהריון – רק בחלק קטן מהמקרים היא מודעת לכך – אז בדרך כלל יש לאישה חום או סימני דלקת אחרים (למשל נזלת, שיעול, כאבי גרון כביטוי לדלקת בדרכי הנשימה או שילשול, הקאות כביטוי לדלקת בדרכי העיכול וכו'). במקרים לא מעטים האישה עוברת מחלה זיהומית ללא כל סימנים – ללא חום וללא הרגשה של מחלה – מצב זה מכונה זיהום סמוי. במקרה של זיהום סמוי ניתן לזהות את קיום הזיהום ע"י בדיקת הדם של האישה, זו אז מדגימה הופעת נוגדנים ספציפים למזהם, כביטוי להתפתחות חיסון אצל האישה.

[עריכה] האם תמיד כשהאם עוברת זיהום בהריון יגרם נזק לעובר?

הסיכון להעברת הגורם המזהם לעובר קיים באותה מידה בזיהום גלוי ובזיהום סמוי. כלומר, בדם האישה במהלך הריון יתכן שיעברו מזהמים מסוגים שונים (וירוסים, חיידקים וכד'), המסוגלים לעבור דרך השלייה ולהדביק את העובר. בכל זאת מספר העוברים הסובלים ממומים ופגמים עקב זיהום תוך רחמי קטן –מדוע? מסתבר שרוב הוירוסים או מזהמים אחרים, אפילו ידביקו את העובר, לא גורמים לו נזק, והעובר ירפא בעזרת החיסון שמייצרת האם (נוגדנים הנוצרים באם ועוברים דרך השלייה לעובר על מנת "לחסל" את המחולל/ הגורם לדלקת).


[עריכה] מיהם הגורמים לזיהום תוך רחמי -(TORCHS)?

מסתבר שרק מעוט מזערי של המזהמים (5 מזהמים עיקריים) יגרמו לנזק לעובר: חמשת המזהמים העיקריים ידועים בקיצור: TORCHS – על פי ראשי תיבות של המזהמים:

- TO- קיצור של המזהם הנקרא Toxoplasma,

- R- קיצור של הוירוס Rubella (וירוס הגורם במבוגרים לאדמת),

- C – קיצור לוירוס ה-CMV,

- H- קיצור לוירוס ה-הרפס (Herpes),

- S- קיצור לחיידק האחראי למחלת המין סיפיליס (syphilis).

בשנים האחרונות נוסף גם וירוס אבעבועות רוח (Varicella) לרשימת המזהמים הגורמים לשינויים בעובר בעיקבות הדבקתו – אם כי היקף הנזק הקשור בוירוס זה לאין שיעור קטן יותר. כמו כן נוסף לרשימה וירוס אחר, הגורם לבצקת של העובר, והנקרא Parvo virus.

זיהום ב- Q-fever

גם אם האישה חלתה במזהמים האלו בזמן היותה בהריון, העובר לא חייב להידבק. הסיכון להדבקת העובר תלוי ומשתנה בהתאם לסוג הזיהום, ובהתאם לשבוע ההריון בו האם נדבקה/חלתה – ראה לכל מחלה בנפרד.

גם אם העובר נידבק במזהמים האלו לא בהכרח שהוא ינזק במידה משמעותית. סיכויי והיקף הנזק לעובר אשר נדבק ב-TORCHS תלויים במועד ובשלב ההריון בהן חלה הדבקת העובר – ראה לכל מחלה בנפרד.

כלים אישיים
אודות העורך
פרופ' מוטי שוחט
- מנהל מכון גנטי במרכז רפואי רבין ושניידר
- פרופסור לרפואת ילדים וגנטיקה רפואית באונ' ת"א
- מומחה ברפואת ילדים במרכז רפואי שניידר
- התמחה בגנטיקה רפואית בסידרס-סיני בלוס אנג'לס
- סיים בהצטיינות לימודי רפואה בביה"ס לרפואה באוניברסיטת ת"א

ניתן לקבל מידע נוסף אודות ייעוץ גנטי ובדיקות גנטיות
מרפאת פרופ׳ מוטי שוחט - בדיקות גנטיות
- אנו מציעים מגוון בדיקות גנטיות לכל שלבי החיים
- בדיקות סקר מורחב לפני ובתחילת הריון
- בדיקות גנים הקושרים בסיכון לסרטן
- בדיקות גנים הקשורים במחלות של גיל הילדות (אפילפסיה, מחלות שלד)
- ליווי צמוד של פרופ' שוחט במתן התוצאות וייעוץ ללא עלות במקרה של ממצא

כניסה לאתר הבדיקות הגנטיות