חלבון עוברי

מתוך Genopedia - פרופ' מוטי שוחט

(הבדלים בין גרסאות)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גרסה מתאריך 10:56, 1 בפברואר 2007 (עריכה)
Motti (שיחה | תרומות)

→ עבור להשוואת הגרסאות הקודמת
גרסה מתאריך 10:58, 1 בפברואר 2007 (עריכה) (ביטול)
Motti (שיחה | תרומות)

עבור להשוואת הגרסאות הבאה ←
שורה 5: שורה 5:
בדיקה זו מוכרת לרוב הציבור ומבצעים אותה כשיגרה לכל הנשים בשבועות 18-16 להריון. שלושה סמנים נבדקים: ראה בהמשך חלבון עוברי (AFP), הורמון השלייה (HCG) ואסתריול (3UE). הרמה המתקבלת בשלושת הסמנים בצירוף גיל האישה, מנבאים ב-65% את הסיכון לתסמונת דאון. בנוסף על כך בדיקה זו גם מאפשרת להעריך את הסיכון לטריזומיה 18 ואף לבעיות כרומוזומליות קשות אחרות (טריזומיה 13 וכד'). בדיקה זו מוכרת לרוב הציבור ומבצעים אותה כשיגרה לכל הנשים בשבועות 18-16 להריון. שלושה סמנים נבדקים: ראה בהמשך חלבון עוברי (AFP), הורמון השלייה (HCG) ואסתריול (3UE). הרמה המתקבלת בשלושת הסמנים בצירוף גיל האישה, מנבאים ב-65% את הסיכון לתסמונת דאון. בנוסף על כך בדיקה זו גם מאפשרת להעריך את הסיכון לטריזומיה 18 ואף לבעיות כרומוזומליות קשות אחרות (טריזומיה 13 וכד').
-יתרון נוסף בבדיקה זו: תוצאה חריגה בכל אחד מהסמנים לבדו, היא בעלת משמעות קלינית, גם מעבר לסיכון המשוקלל לתסמונת דאון(ראה בהמשך).+יתרון נוסף בבדיקה זו: תוצאה חריגה בכל אחד מהסמנים לבדו, היא בעלת משמעות קלינית, גם מעבר לסיכון המשוקלל לתסמונת דאון (ראה בהמשך).

גרסה מתאריך 10:58, 1 בפברואר 2007

בדיקה זו מפורטת שוב גם עם שאר הבדיקות המבוצעות בבדיקות הסקר לאיתור נשים בסיכון מוגבר ללידת ילד עם תסמונת דאון.

מהי בדיקת סקר ביוכימי בדם האישה השליש השני לתסמונת דאון (הידועה בשם: בדיקת חלבון עוברי)

בדיקה זו מוכרת לרוב הציבור ומבצעים אותה כשיגרה לכל הנשים בשבועות 18-16 להריון. שלושה סמנים נבדקים: ראה בהמשך חלבון עוברי (AFP), הורמון השלייה (HCG) ואסתריול (3UE). הרמה המתקבלת בשלושת הסמנים בצירוף גיל האישה, מנבאים ב-65% את הסיכון לתסמונת דאון. בנוסף על כך בדיקה זו גם מאפשרת להעריך את הסיכון לטריזומיה 18 ואף לבעיות כרומוזומליות קשות אחרות (טריזומיה 13 וכד').

יתרון נוסף בבדיקה זו: תוצאה חריגה בכל אחד מהסמנים לבדו, היא בעלת משמעות קלינית, גם מעבר לסיכון המשוקלל לתסמונת דאון (ראה בהמשך).


מה עלול להשפיע על התוצאות של בדיקת הסקר הביוכימית ?

יש חשיבות רבה שגיל ההריון ייקבע במדויק. לכן מחושבות התוצאות לפי גיל ההריון באולטרסאונד ולפי המחזור האחרון של האישה. כמו כן מביאים בחשבון פרטים כמו משקל האישה, מחלות כרוניות שהיא סובלת מהן (כמו סוכרת) והאם מדובר בהריון ספונטני או בהריון שלאחר טיפולי פוריות. לפעמים, ערכים לא תקינים בסקר הביוכימי לא נובעים ממצב פתולוגי אמיתי אלא מגיל הריון לא מדויק או מהריון שהחל בהריון תאומים והתברר שאחד מהם הפסיק להתפתח.


לגבי שיקלול התוצאות של בדיקת השקיפות ביחד עם שאר בדיקות הסקר (בדיקות סקר ביוכימי מדם האישה) ראה בבדיקות הסקר לאיתור נשים בסיכון מוגבר ללידת ילד עם תסמונת דאון.

כלים אישיים
אודות העורך
פרופ' מוטי שוחט
- מנהל מכון גנטי במרכז רפואי רבין ושניידר
- פרופסור לרפואת ילדים וגנטיקה רפואית באונ' ת"א
- מומחה ברפואת ילדים במרכז רפואי שניידר
- התמחה בגנטיקה רפואית בסידרס-סיני בלוס אנג'לס
- סיים בהצטיינות לימודי רפואה בביה"ס לרפואה באוניברסיטת ת"א

ניתן לקבל מידע נוסף אודות ייעוץ גנטי ובדיקות גנטיות
מרפאת פרופ׳ מוטי שוחט - בדיקות גנטיות
- אנו מציעים מגוון בדיקות גנטיות לכל שלבי החיים
- בדיקות סקר מורחב לפני ובתחילת הריון
- בדיקות גנים הקושרים בסיכון לסרטן
- בדיקות גנים הקשורים במחלות של גיל הילדות (אפילפסיה, מחלות שלד)
- ליווי צמוד של פרופ' שוחט במתן התוצאות וייעוץ ללא עלות במקרה של ממצא

כניסה לאתר הבדיקות הגנטיות