קורפוס קלוסום - ליקויים

מתוך Genopedia - פרופ' מוטי שוחט

גרסה מתאריך 07:21, 13 באוקטובר 2021 מאת Motti (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה הנוכחית (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ליקויים בקורפוס קלוסום, קורפוס קלוסום דק, קורפוס קלוסום קצר, מבנה לא תקין של קורפוס קלוסום

רקע:

הקורפוס קלוסום הוא מבנה מגשר בין 2 צדדי המוח. איבר זה לא מתפתח עדיין בשבוע בו עורכים את הסקירה הראשונה. התחלת מבנה שלו ניתנת להדגמה כבר משבוע 18 אך עדיף לבדוק אותו בשבוע 22-24.

לעיתים האיבר מתפתח היטב בהתחלה, הוא בגודל תקין בעת הסקירה של שבוע 22-24, אבל אחר כך נסוג והופך לקטן יותר ויותר עד למנוון (דיספלסטי או אטרופי).

הליקויים יכולים להיות: אי הופעה ואי התפתחות, קצר, דק ומנוון (לעיתים רק חלק אחורי שלו ולעיתים הכל), ובעל מבנה לא תקין.

כשהממצא יחיד (ולא ניתן לומר בעת היריון כי הממצא יחיד), ואין כל ליקוי אחר נילווה, ההשפעה הינה על קואורדינציה, ולעיתים איחור התפתחותי קל.

לרוב (80%) הממצא אינו יחיד ויהיו ליקויים התפתחותיים נוספים ברקמת המוח המתפתחת ו/או איברים אחרים. כשהממצא מופיע עם ליקויים אחרים התמונה תתבטא בפיגור שכלי ובעיות נוירולוגיות אחרות.


[עריכה] איך קובעים בהיריון שיש קורפוס קלוסום קצר או דק?

אורך הקורפוס קלוסום נחשב לקצר או דק אם הוא פחות מ-2 סטיות תקן מהממוצע לאותו שבוע היריון. הממצא משמעותי אם גם התהליך מתקדם, אם החריגה גדלה, אם בנוסף יש שינויים נוספים במבנה הקורפוס קלוסום או באיזורים אחרים במוח או מומים באיברים אחרים וכדומה.

המממצא נובע מפגם גנטי אך גנטי אינו מעיד על תורשתי - לרוב הממצא אינו תורשתי ובשל האפשרויות הרבות (הטרוגניות גנטית) קשה לקבוע את הסיבה הגנטית. יש מקום לבצע בדיקת מי שפיר לאיתור בעיות כרומוזומליות כולל צ'יפ גנטי. יש צורך בייעוץ גנטי לשקול ברור של גנים מיוחדים הקשורים במממצא או בתסמונת.


אורך ועובי הקורפוס קלוסום בהיריון לפי שבועות:
שבוע כרונולוגי בהיריון: ממוצע האורך בס"מ (סטיית תקן): ממוצע העובי של הגוף בס"מ (סטיית תקן):
שבועות 18-19 16 (2.4) 1.3 (0.1)
שבוע 20-21 19 (2.1) 1.6 (0.1)
שבוע 22-23 24 (2.1) 1.7 (0.1)
שבוע 24-25 28 (2.5) 1.9 (0.2)
שבוע 26-27 32 (2.2) 2.0 (0.2)
שבוע 28-29 34.5 (2.2) 2.1 (0.3)
שבוע 30-31 37 (2.0) 2.2 (0.3)
שבוע 32-33 39 (2.0) 2.4 (0.4)
שבוע 34-35 41 (3.0) 2.5 (0.4)
שבוע 36-37 42 (3.5) 2.5 (0.4)
שבוע 38-39 43 (4.0) 2.5 (0.4)
שבוע 40-41 44 (3.8) 2.6 (0.5)


הפרוגנוזה תלוייה ב:


1. קיום תסמונת גנטית המתגלית במי שפיר:

בכל מקרה של חריגות בקורפוס קלוסום חשוב לשלול תסמונות גנטיות: תיסמונות גנטיות בהן יש קורפוס קלוסום קצר: Mowat–Wilson syndrome (הגן האחראי ZEB2) תסמונת המתאפיינת בפיגור שכלי והכוללת בין הסימנים גם הירשפרונג, מומי לב ודיסמורפיזם אופייני. יתכנו גם תסמונות כרומוזומליות שונות (שכיח חסר בכרומוזום 3 ואחרים) המתגלות במי שפיר תוך שימוש ב-CGH.

כיום חשוב בכל מקרה כזה ללבצע בנוסף לבדיקת הציפ הגנטי (CMA) גם ריצוף אקסומי כי מרבית התסמונות הקשות מתגלות בטכניקה הזו!.

תסמונות אלו הינן תסמונות עם פיגור שכלי.


2. קיום מומים מולדים נוספים במוח או בגוף:

באחוז לא קטן (50-75 אחוזים) מהמקרים של קורפוס קטן יתכנו מומים נוספים - אם יש ב-MRI ממצאים נוספים הסיכון אף גדול יותר ומגיע עד ל-100%.


3. לפי סוג השינוי בקורפוס קלוסום: (כלומר במקרים שאין מומים נוספים ונשללו מחלות גנטיות בציפ ובקריצוף האקסומי הפרוגנוזה משתנה לפי סוג השינוי בקורפוס קלוסום):

א. חסר מלא של קורפוס קלוסום או חסר של מרכיבים שלו:

במידה ובהיריון מתגלה חסר או היפופלזיה של מרכיבי הקורפוס קלוסום וה-MRI של המוח לא מדגים חריגות מבניות אחרות יש סיכון של 20-30% לבעיות נוירוהתפתחותיות - הכוונה דרגות שונות של פיגור שכלי - 12% בצורה קשה.

ב. קורפוס קלוסום דק:

בכ-25% מהמקרים שנראה באולטרהסאונד קורפוס קלוסום דק מסתבר בהמשך הברור שאין בעיה גנטית (במי שפיר ששנשלח לריצוף אקסומי ולציפ) וגם ב-MRI נראה שהבעיה היחידה היא רק קורפוס קלוסום דק וקצר ויש בו את כל המרכיבים ולא מוצאים מומים נוספים במוח. במקרים אלו העבודות הישנות העידו על חשש לבעיות התפתחותיות שכליות (פיגור שכלי) אולם עבודות אחרונות מרמזות על פרוגנוזה טובה. עבודה מישראל הציגה תוצאות טובות לילדים אלו. צריך לקחת בחשבון תוספת של כ-5-10% לבעיות נוירוהתפתחותיות (פיגור שכלי או אוטיזם בדרגות חומרה משתנות) שלא מתגלות בבדיקות הגנטיות.

[עריכה] קורפוס קלוסום עבה:

הפרוגנוזה תלוייה ב:

1. קיום תסמונת גנטית המתגלית במי שפיר:

כיום חשוב בכל מקרה כזה ללבצע בנוסף לבדיקת הציפ הגנטי (CMA) גם ריצוף אקסומי כי מרבית התסמונות הקשות מתגלות בטכניקה הזו!.

תסמונות אלו הינן תסמונות עם פיגור שכלי.


2. קיום מומים מולדים נוספים במוח או בגוף:

אם יש ב-MRI ממצאים נוספים הסיכון אף גדול יותר ומגיע עד ל-100%.


3. במקרים שאין מומים נוספים ונשללו מחלות גנטיות בציפ ובריצוף האקסומי:

אין הרבה דיווחים על מקרים בהם יש רק קורפוס קלוסום עבה - רוב המקרים שתוארו היו עם עוד ממצאים. הבודדים שתוארו אינם מספקים ללמוד על הפרוגנוזה - לא כולם יהיו עם בעיות תפקודיות אבל לא ידוע האחוז המדוייק. מקרה אחד תואר בארץ עם קורפוס קלוסום עבה שאצלו היה היקף הראש גדול ולא נמצאו מומים במבנה המוח ובכל זאת היה עם פיגור שכלי.

לכן במקרה של קורפוס קלוסום עבה צריך לשלול קיום היקף ראש גדול או מומים אחרים.

בכל מקרה כזה חייבים לשלול ריבוי מי שפיר, והתנועות שהאישה חשה צריכים להיות תקינים.

[עריכה] הפרעות במבנה Cavum septum pelucidum:

במצב זה חסר מבנה משולש של נוזל בין 2 ספטות במרכז המוח. חסר כזה יכל להעיד על מומים של מרכז המוח (midline defect). מומים אלו יכולים לבוא לידי ביטוי בהפרעות מסוג septo-optic-dysplasia והפרעות בהתפתחות קורפוס קלוסום. לחלק מהמקרים (במיוחד אלו עם המומים המבניים בהתפתחות קורפוס קלוסום והמוח) יש בעיות כרומוזומליות (המתגלות בציפ הגנטי CMA), ולחלק מחלות גנטיות מנדליות (מוטציות המתגלות רק בריצוף אקסומי).כשהמבנה המוחי תקין לרוב העדר הנוזל בספטופ פלוצידום אינו קשור בפרוגנוזה רעה.

ספקטרום הביטוי (במידת חדירות שונה וברמת חומרה שונה) כולל בעיות המערבות שיניים קידמיות מחוברות (single incisor), חסרים בהורמונים של בלוטת היפופיזה והיפוטלמוס (כמו הורמון גדילה, ACTH וכו'), חיך שסוע, שנץ באף, מרחק בין העיניים, ועד להפרעה בהתפתחות קורפוס קלוסום, ואף הולופרוזאנצפלי והידרוצפלוס.

שכיחות מצב זה בהיריון הוא 1:200. במצבים אלו יש צורך בבדיקת אולטרהסאונד ו-MRI מוח לשלול מומים מבניים במוח ובעיקר בקורפוס קלוסום וקו האמצע (ככל שזה אפשרי), וגם לבצע מי שפיר כולל ציפ גנטי וריצוף אקסומי.


ספרות:

- AJR;161,1041-1043, 1993

- 2012, J Ultrasound Med 2012; 31:205–212

- Sotiriadis A1 Neurodevelopment after prenatal diagnosis of isolated agenesis of the corpus callosum: an integrative review. Am J Obstet Gynecol. 2012 Apr;206(4):337.

- T. Ghi - Prenatal diagnosis and outcome of partial agenesis and hypoplasia of the corpus callosum Ultrasound in Obstetrics & Gynecology - Volume 35, Issue 1, pages 35–41, January 2010

כלים אישיים
אודות העורך
פרופ' מוטי שוחט
- מנהל מכון גנטי במרכז רפואי רבין ושניידר
- פרופסור לרפואת ילדים וגנטיקה רפואית באונ' ת"א
- מומחה ברפואת ילדים במרכז רפואי שניידר
- התמחה בגנטיקה רפואית בסידרס-סיני בלוס אנג'לס
- סיים בהצטיינות לימודי רפואה בביה"ס לרפואה באוניברסיטת ת"א

ניתן לקבל מידע נוסף אודות ייעוץ גנטי ובדיקות גנטיות
מרפאת פרופ׳ מוטי שוחט - בדיקות גנטיות
- אנו מציעים מגוון בדיקות גנטיות לכל שלבי החיים
- בדיקות סקר מורחב לפני ובתחילת הריון
- בדיקות גנים הקושרים בסיכון לסרטן
- בדיקות גנים הקשורים במחלות של גיל הילדות (אפילפסיה, מחלות שלד)
- ליווי צמוד של פרופ' שוחט במתן התוצאות וייעוץ ללא עלות במקרה של ממצא

כניסה לאתר הבדיקות הגנטיות