בדיקות גנטיות במרפאה של פרופ' שוחט

מתוך Genopedia - פרופ' מוטי שוחט

(הבדלים בין גרסאות)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גרסה מתאריך 20:30, 29 באפריל 2020 (עריכה)
Motti (שיחה | תרומות)

→ עבור להשוואת הגרסאות הקודמת
גרסה מתאריך 20:31, 29 באפריל 2020 (עריכה) (ביטול)
Motti (שיחה | תרומות)
(בדיקת סקר מורחב לנשאות מחלות תורשתיות)
עבור להשוואת הגרסאות הבאה ←
שורה 7: שורה 7:
במרפאה כעת מבצעים 2 סוגים של בדיקות: במרפאה כעת מבצעים 2 סוגים של בדיקות:
-'''א. בדיקת ריצוף מלא של הגנים לכ-300 מחלות ב-2 בני הזוג.''' בדיקה של נשאות לכ-300 מחלות תורשתיות הכי נפוצות וחמורות בכל העידות היהודיות וגם בלא יהודים (רוסים או מוצא אירופה) המבוצעת בשיטת רצוף מלא של הגן – בדיקה זו מקיפה מאפשרת גילוי כל מוטציה ברצף האותיות של כל הגנים הללו. מומלץ לבצעה ל-2 בני הזוג במקביל כיון שיש סיכוי גדול להימצא נשא לאחת המחלות, דבר הגורר אחר כך עלויות גדולות יותר וזמן מיותר להשלמת הבדיקה של הנשאות בבן הזוג השני.+'''א. בדיקת ריצוף מלא של הגנים לכ-300 מחלות ב-2 בני הזוג - זו השיטה המעמיקה יותר.''' בדיקה של נשאות לכ-300 מחלות תורשתיות הכי נפוצות וחמורות בכל העידות היהודיות וגם בלא יהודים (רוסים או מוצא אירופה) המבוצעת בשיטת רצוף מלא של הגן – בדיקה זו מקיפה מאפשרת גילוי כל מוטציה ברצף האותיות של כל הגנים הללו. מומלץ לבצעה ל-2 בני הזוג במקביל כיון שיש סיכוי גדול להימצא נשא לאחת המחלות, דבר הגורר אחר כך עלויות גדולות יותר וזמן מיותר להשלמת הבדיקה של הנשאות בבן הזוג השני.
הבדיקה כוללת גם בדיקת X שביר, בדיקת SMA, ובדיקת כל המחלות הנבדקות בקופות, ובנוסף מעל כ-300 גנים כמפורט לעיל. הבדיקה כוללת גם בדיקת X שביר, בדיקת SMA, ובדיקת כל המחלות הנבדקות בקופות, ובנוסף מעל כ-300 גנים כמפורט לעיל.

גרסה מתאריך 20:31, 29 באפריל 2020

מערך "בדיקות גנטיות" של המרפאה מפורט באתר: בדיקות גנטיות במרפאה של פרופ' שוחט

תוכן עניינים

בדיקת סקר מורחב לנשאות מחלות תורשתיות

בבדיקה זו נבדקים בני הזוג למחלות התורשתיות הנפוצות בישראל (כ-300). מחלות תורשתיות מהוות מעל מחצית מהפגמים הקשים המולדים. אותן ניתן לבדוק רק מבדיקת הזוג (רוק או דם). מספיק לבצע את הבדיקה פעם אחת עבור כל ההריונות של הזוג. אם בני הזוג נמצאים נשאים לאותה מחלה יש סיכון של 25% למחלה זו בעובר – זאת ניתן לבדוק בכל היריון במי שפיר. הבדיקה גם כוללת את המחלות המבוצעות בקופה. לתאום תור לבדיקה: בטלפון של המרפאה או באתר לבדיקות גנטיות

במרפאה כעת מבצעים 2 סוגים של בדיקות:

א. בדיקת ריצוף מלא של הגנים לכ-300 מחלות ב-2 בני הזוג - זו השיטה המעמיקה יותר. בדיקה של נשאות לכ-300 מחלות תורשתיות הכי נפוצות וחמורות בכל העידות היהודיות וגם בלא יהודים (רוסים או מוצא אירופה) המבוצעת בשיטת רצוף מלא של הגן – בדיקה זו מקיפה מאפשרת גילוי כל מוטציה ברצף האותיות של כל הגנים הללו. מומלץ לבצעה ל-2 בני הזוג במקביל כיון שיש סיכוי גדול להימצא נשא לאחת המחלות, דבר הגורר אחר כך עלויות גדולות יותר וזמן מיותר להשלמת הבדיקה של הנשאות בבן הזוג השני.

הבדיקה כוללת גם בדיקת X שביר, בדיקת SMA, ובדיקת כל המחלות הנבדקות בקופות, ובנוסף מעל כ-300 גנים כמפורט לעיל.

בדיקה זו הינה כעת הבדיקה המומלצת על ידינו – עלותה, כולל דמי טיפול, כ-2,060 ש"ח עבור בדיקת 2 בני הזוג.

כדאי לבדוק החזר בביטוח פרטי ו/או בביטוחים המשלימים.

ב. בדיקת מוטציות שכיחות מוכרות במחלות גנטיות תורשתיות - SNP-CHIP בדיקה כוללת את כל הדנים המפורטים בסעיף "א" אבל נבדקים בכל גן רק מוטציות שכבר מוכרות. המחיר 1,950 ש"ח לנבדק אחד מבני הזוג, וכפול עבור שני בני הזוג. הבדיקה המועדפת בעת ההיריון היא ל-2 בני הזוג במקביל אך ניתן להתחיל אצלנו באחד.

כדאי לבדוק החזר בביטוח פרטי ו/או בביטוחים המשלימים.

ישנן חברות אחרות בארץ ובחו"ל – לכל חברה יש מוצר מעט שונה ובהם מחלות הנבדקות רק אצלה ולא באחרות אך כולן מכסות את המצבים הכי שכיחים. להערכתנו הבדיקה בסעיף א לעיל הינה הבדיקה המקיפה והזולה ביותר. לפרוט נוסף לחץ על הלינק בגנופדיה תחת סקר גנטי לנשאות מחלות תורשתיות - סקר מורחב.

בדיקת דם האם לאיתור תסמונת דאון (ועוד מספר מחלות כרומוזומליות) מדם אישה בהיריון:

בדיקות אלו מכונות NIPT ובשמם היותר מדוייק NIPS (קיצור של Non-invasive prenatal screening). במרפאתנו ניתן לבצע בדיקות NIPS חדשה של חברת INVITAE במחיר 1200 ש"ח. לתאום תור לבדיקה: בטלפון של המרפאה או באתר לבדיקות גנטיות

הבדיקה מקיפה ומדוייקת בדיוק באותה מידה כמו החברות האחרות הנמכרות בעלויות גבוהות כמו 3,000-4,500 ש"ח שגם אותן ניתן לבצע במרפאתנו.

ראה פרוט נוסף בפרק בדיקת תסמונת דאון בדם האם בגנופדיה:

במרפאתנו ניתן לפני הבדיקה מידע גנטי מותאם המדגים לזוג:

- מהו הסיכון לתסמונת דאון ולתסמונות אחרות לאור התוצאות של ההיריון

- מה יהיה הסיכון אחרי שתבצעו בדיקת דם מסוג NIPT. הבדלים בין החברות השונות שכולן פרט לאחד ניתן לבצע אצלנו במרפאה לפי בחירת המטופלת.

- מה יהיה הסיכון שיהיה לעומת זאת אם תבצעו מי שפיר.

- מה הסיכון למחלות אחרות אם יש חריגות כלשהן.

אם המידע המגיע מבדיקות ההיריון דורש שיינתן ייעוץ גנטי אתם מופנים קודם/גם לייעוץ. זו הדרך היחידה בה הזוג יכול לקבל החלטה איזו בדיקה מומלצת רפואית, וגם איזו בדיקה מתאימה לו יותר. בדיקות אלו נערכות לאחר מידע גנטי מותאם בתוכנה "גנומטר". במרפאתנו מבוצעות סוגי מגוונים (חברות שונות) – החל מאלו הבודקות כמעט רק תסמונת דאון ועד אלו שבודקים רחב יותר.

החברות העיקריות: פנורמה, מטרניטי, גנומיט, הרמוני ועוד, כאמור לעיל, גם כן ניתן לבצע במרפאה.

בדיקת סקר מורחב לנשאות של נטייה גנטית לסרטן

במרפאתנו מבצעים פאנל מורחב זה דרך חברת INVITAE . בדיקה זו כוללת ריצוף 82 גנים הקשורים בנטייה גנטית לסרטן. בבדיקה נכללית כל הגנים הנבדקים בסל, וגם מצבים גנים אחרים. הבדיקה יסודית ומעמיקה הרבה יותר מאלו הנערכות בסל השירותים בקופה. ניתן לקבל החזרים דרך ביטוחים פרטיים. ניתן לתאם ביצוע הבדיקה אצל היועצות במרפאה המתאמות את הבדיקה. אין צורך בייעוץ אם כבר ניתן ייעוץ גנטי קודם.

הבדיקה מרוק או דם. עלותה 250$ + דמי משלוח/טיפול. סה"כ 1,200 ש"ח. לתאום תור לבדיקה: בטלפון של המרפאה או באתר לבדיקות גנטיות

בדיקת ריצוף אקסומי בילדים עם מחלות גנטיות ו/או בדגימות מי שפיר

בדיקת ריצוף אקסומי בוחנת מחלות גנטיות רבות וקשות שלא מתגלות בציפ הגנטי שמבוצע במי שפיר וחשובה במקרים שיש ממצאים בהיריון המחשידים על סיכון גבוה למחלה גנטית. יש להביא את הייעוץ הגנטי ודנ"א שמופק ממי שפיר. כמות הדנ"א היא 3 מיקרוגרם. צריכים להגיע 2 ההורים של העובר ומהם אנו לוקחים רוק. במרפאה גם ממלאים את הפרטים בטפסים ואנו כותבים למעבדה את הסיפור הקליני. יש לקבוע במזכירות מועד הגעה לפגישה אצל אחראית על ניהול בדיקות גנטיות. מידע נוסף ניתן לקרוא בגנופדיה הערך: ריצוף אקסומי. עלות הבדיקה כ-8,500 ש"ח לעובר +שני הוריו.

בדיקות ריצוף אקסומי בדם לילדים עם מחלה גנטית אנו מבצעים כעת בשיבא דרך המרכז הביואינפורמטי של בית החולים. עלות הבדיקה כ-6,600 ש"ח לילד והוריו (3 נבדקים).

בדיקת רצף של גנים או בדיקת מוטציה שהתגלתה בבן משפחה

הבדיקה בוחנת גנים מסויימים שהרופא הגנטיקאי המליץ לבדוק לשלול מצב של מחלה או נשאות למחלה. יש להביא את הייעוץ הגנטי. יש לקבוע במזכירות מועד הגעה לפגישה אצל אחראית על ניהול בדיקות גנטיות. הבדיקה לרוב מרוק. לתאום תור לבדיקה: בטלפון של המרפאה או באתר לבדיקות גנטיות

בדיקת פאנל גנים למחלות גנטיות שונות:

בדיקות אלו נועדו לאתר הפגם הגנטי במחלות בהן יש הרבה גנים שגורמים לה. לדוגמא חירשות, קרדיומיופטיה, סכרת מסוג MODY, אפילפסיה, רטיניטיס פיגמנטוזה, ועוד ועוד ועוד.

ביצוע בדיקה זו נעשה בעלות של כ-4,000 ש"ח. נלקחת דגימת דם או רוק מהמטופל הנבדק. לאלו שיש כבר ייעוץ מקדים אין צורך בייעוץ גנטי וניתן לבצע ישירות את הבדיקה במרפאה. לתאום תור לבדיקה: בטלפון של המרפאה או באתר לבדיקות גנטיות

כלים אישיים
אודות העורך
פרופ' מוטי שוחט
- מנהל מכון גנטי במרכז רפואי רבין ושניידר
- פרופסור לרפואת ילדים וגנטיקה רפואית באונ' ת"א
- מומחה ברפואת ילדים במרכז רפואי שניידר
- התמחה בגנטיקה רפואית בסידרס-סיני בלוס אנג'לס
- סיים בהצטיינות לימודי רפואה בביה"ס לרפואה באוניברסיטת ת"א

ניתן לקבל מידע נוסף אודות ייעוץ גנטי ובדיקות גנטיות
מרפאת פרופ׳ מוטי שוחט - בדיקות גנטיות
- אנו מציעים מגוון בדיקות גנטיות לכל שלבי החיים
- בדיקות סקר מורחב לפני ובתחילת הריון
- בדיקות גנים הקושרים בסיכון לסרטן
- בדיקות גנים הקשורים במחלות של גיל הילדות (אפילפסיה, מחלות שלד)
- ליווי צמוד של פרופ' שוחט במתן התוצאות וייעוץ ללא עלות במקרה של ממצא

כניסה לאתר הבדיקות הגנטיות