רטיניטיס פיגמנטוזה

מתוך Genopedia - פרופ' מוטי שוחט

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

רטיניטיס פיגמנטוזה = Retinitis pigmentosa

תוכן עניינים

[עריכה] סוגים/צורות קליניות:

רטיניטיס פיגמנטוזה מולדת מופיעה בשכיחות של כ-1:4,000 ילדים. זו קבוצה הטרוגנית כלומר, הרבה סיבות עלולות לגרום רטיניטיס פיגמנטוזה. כמעט כל המקרים הנן מסיבות גנטיות. מבחינת הביטוי קיימות מספר צורות:

1. רטיניטיס פיגמנטוזה כממצא יחיד:

- חומרה קשה המופיעה מגיל ילדות.

- קל יותר המופיע בגיל מבוגר יותר.

2. רטיניטיס פיגמנטוזה כחלק מתסמונת:

ידועות מספר רב של תיסמונות בהן רטיניטיס פיגמנטוזה מלווה בבעיות נוספות כמו: ליקוי שמיעה (לדוגמא תסמונת ע"ש Usher), לבקנות, וכד'.

[עריכה] סימנים קליניים:

בד"כ מדובר ברטיניטיס פיגמנטוזה כממצא יחיד (מכונה רטיניטיס פיגמנטוזה לא תסמונתית). קיימות צורות נדירות בהן יש תופעות נוספות המכוונים לתסמונת ספציפית. במקרים אלו חשוב לקבוע תחילה את האבחנה המדוייקת האמצעות רופא גנטיקאי במכונים הגנטיים.

[עריכה] צורת ההעברה התורשתית:

צורת ההורשה כאן אפשרית בכל הצורות הקיימות: הורשה אוטוזומלית רצסיבית שכיחה יותר ולרוב דרגת החומרה של המחלות המועברות כך קשה יותר.

מספר לא קטן של המקרים מועברית בהורשה אחוזה לכרומוזום ה-X או הורשה אוטוזומלית דומיננטית.

1. במקרים של תסמונת: בחלק מליקויי הראייה מסוג זה מדובר בתסמונת שמערבת ליקויים נוספים: ליקוי שמיעה, פיגור שכלי, כתמים בעור, מחלת כליות. פרטים כאלה יהיו חלק מהכלים שבהם ישתמש הגנטיקאי כדי לקבוע מהו הסוג המדויק של הליקוי. לפי קביעה זאת יוכל לקבוע מהו הסיכון להישנות המקרה, ואלו בדיקות מומלץ לבצע לפני ההריון ובמהלכו. יש לקבל מידע ספציפי לגבי התסמונת.

2. במקרים הלא תסמונתיים יש כמה צורות תורשה – רצסיבית 85%, דומיננטית 10%, X-linked 5%, ומיטוכונדריאלית. ב-85% מהמקרים הגנטים הלא תסמונתיים (בד"כ רטיניטיס פיגמנטוזה מולד, דו צדדי וסימטרי) התורשה אוטוזומלית רצסיבית, ולהורים של ילד כזה יש סיכון של 25% לפחות ללדת ילד עם רטיניטיס פיגמנטוזה דומה, בכל הריון נוסף. בכל מקרה, שיש "סיפור משפחתי", חשוב שגנטיקאי יקבע את צורת התורשה ואת הסיכונים של בני משפחה ללדת ילד עם רטיניטיס פיגמנטוזה. בצורה האוטוזומלית רצסיבית ליקוי הראייה הינו דו צדדי מולד ועמוק ברוב המקרים. במקרים המועברים בצורה אוטוזומלית דומיננטית ליקוי השמיעה יכל להיות קל יותר, מופיע בגיל מאוחר יחסית ולעיתים לא סימטרי.

בשנים האחרונות חלה התפתחות בנושא זיהוי הגנים האחראים לרטיניטיס פיגמנטוזה. התברר שהסיבות הגנטיות רבות ומגוונות ושאף באותה צורה תורשתית יש מספר רב של גנים, שיכולים לגרום לרטיניטיס פיגמנטוזה. למשל, ידועים היום יותר מ-32 גנים שונים האחראים לרטיניטיס פיגמנטוזה אוטוזומלית רצסיבית. בגלל סיבה זו, גם אם מתחתנים זוג עם רטיניטיס פיגמנטוזה, יכולים הם ללדת ילדים ללא המחלה. כך קורה גם בשאר צורות התורשה.


מידת ביטוי המחלה: בד"כ מלאה.

[עריכה] בעיות נילוות שניתן להדגים באמצעי הדמייה:

אין בד"כ בעיות הניתנות לזהוי באולטרסאונד בהריון.

[עריכה] מה הסיכוי שהתופעה תחזור בהריון נוסף?

לפי סוג התורשה

1. בצורה האוטוזומלית רצסיבית - ברוב המקרים מדובר בצורה האוטוזומלית רצסיבית ולזוג עם ילד אחד חולה הסיכוי להשנות 25% בכל הריון נוסף. אז לבני משפחה רחוקים יותר הסיכוי ללדת ילד עם בעיה דומה הינו יחסית קטן. לאחים הבריאים של חולה (בתנאי שהוא מתחתן עם אדם ללא המחלה) יש סיכון קטן מ- 1:500 ללדת ילד עם בעיה כזו. הסיכון עוד יותר קטן לבני משפחה יותר רחוקים. בגלל שישנם גנים שונים הגורמים לרטיניטיס פיגמנטוזה המועבר בצורה אוטוזומלית רצסיבית גם אם מתחתנים 2 בני זוג הסובלים מרטיניטיס פיגמנטוזה על רקע תורשה אוטוזומלית רצסיבית יש סיכוי ללדת ילד ללא המחלה – במקרה כזה כל הילדים ישמעו. אם יולד לזוג כזה ילד עם רטיניטיס פיגמנטוזה – אז כל הילדים יסבלו מרטיניטיס פיגמנטוזה.

2. בצורה האוטוזומלית דומיננטית - במקרים של העברה אוטוזומלית דומיננטית הסיכון של הלוקים בשמיעתם ללדת ילד עם בעייה דומה כ-50% (ברוב המקרים הללו אחד ההורים סובל מבעיה דומה).

3. בצורה האחוזה לכרומוזום X - במקרים אלו הנשים הנושאות גן למחלה לא מבטאות סימני מחלה. בנים זכרים שנולדים להן יש סיכון של 50% לקבל גן חולה ולסבול מרטיניטיס פיגמנטוזה בד"כ חמור.

[עריכה] המידע הגנטי מולקולרי:

הגן למחלה: עקב ריבוי הסיבות, הבירור המולקולרי של רטיניטיס פיגמנטוזה עדיין אינו פשוט ולא ממצה. בכל זאת, נמצאו מוטציות ייחודיות המקלות על הברור בחלק מהמקרים – וזאת על פי התאמת בדיקת הגן והמוטציות למוצא האתני:[עריכה] טבלה:

מוטציות אופיניות לרטיניטיס פיגמנטוזה באוכלוסיה הישראלית לפי מוצא:
המוצא שם הגן: צורת התורשה: המוטציה: שכיחות בקרב האוכלוסייה הכללית:
תימן CERKL אוטוזומלי רצסיבי c.238+1G>A כ- 1:25
מרוקו לוב טוניס בולגריה סוריה (וגם אשכנזים) FAM161A אוטוזומלי רצסיבי c.1355_6delCA וגם c.1786C>T וגם c.1567C>T כ- 1:32 בלובים ומרוקאים
מרוקו EYS אוטוזומלי רצסיבי c.1211_1212insA כ- 1:90
עיראק EYS אוטוזומלי רצסיבי 8218_8219delCA כ-  ?
אשכנזי DHDDS אוטוזומלי רצסיבי c.124A>G כ- 1:90
יהודים לא אשכנזים MAK אוטוזומלי רצסיבי R166H כ- 1:200
אשכנזי MAK אוטוזומלי רצסיבי 353bpAlu insertion כ- 1:90
ערבים מוסלמים PDE6G אוטוזומלי רצסיבי 187+1G>T כ- 1:12
ערבים מוסלמים PRCD אוטוזומלי רצסיבי R22X כ- 1:10
ערבים מוסלמים TULP1 אוטוזומלי רצסיבי 1495+2_1495+3insT כ- ?


בחלק מהמקרים יתכנו מוטציות בגנים האחראים לתסמונת Usher - אז בנוסף תהיה התפתחות של ליקוי שמיעה.

[עריכה] אמצעים לברור גנטי:

בדיקה אבחנתית:

- שלב 1: הבדיקה הגנטית הראשונה שמבוצעת?:

בעידות מסויימות ניתן במקרים המתאימים לנסות לאתר את הפגם בבדיקה ישירה לאיבחון המוטציות בחולים. ביהודים עם רטיניטיס פיגמנטוזה אותרו מוטציות שכיחות הניתנות יחסית בקלות לבדיקה כמתואר לעיל. ראה: סקירת מוטציות מוכרות במחלה רצסיבית.

- שלב 2: הבדיקה לאיתור הסיבה הגנטית לרטיניטיס פיגמנטוזה במקרים שלא נמצאה מוטציה בשלב 1 (נשללה מוטציה בגן מועמד כמו קונקסין)?:

אם לא מאתרים בבדיקה של גנים שכיחים את הפגם (או בעידות שבהם לא ידוע פגם שכיח שאופייני בעדתם) ניתן לבצע בדיקה של הרצף הגנטי של גנים קנדידטים אחרים על פי המלצת יועץ גנטי. בנוסף ניתן לשלוח למעבדה הבודקת מספר רב של גנים שונים האחראים לרטיניטיס פיגמנטוזה בעלות של 1,500 דולר. ראה:ריצוף הגן במחלה רצסיבית. בכל מקרה יש צורך תחילה לקבוע אבחנה במסגרת הייעוץ והבדיקה במכון הגנטי.

במשפחות בהן יש ריבוי של מקרים זה נעשה על ידם כמחקר, לרוב ללא תשלום.


בדיקת נשאות:

לאיתור נשאים בבני משפחה של חולה: אם נמצא הפגם ניתן לקבוע יחסית בבטחון ובקלות מי עוד נשא במשפחה המורחבת. במקרה ולא התגלה הפגם ניתן להעזר בבדיקות עקיפות המפורטות מטה תחת סעיף בדיקת העובר וזאת בתנאי שישנם מספר חולים עם הבעייה. ראה: תאחיזה גנטית לגנים שמיקומם כבר ידועים במחלה רצסיבית. אולם כיון שהסיכון קטן והאפשרות של בדיקת בני הזוג שלהם מוגבלת הבדיקות הללו לא מבוצעות בד"כ.

בדיקת נשאות בבני זוג של נשאים או באוכלוסייה הכללית: ניתן לנסות לאתר מוטציות שכיחות בעדה של בן הזוג (באותו גן שנמצא אחראי לרטיניטיס פיגמנטוזה בחולה באותה משפחה). אם לא נמצא פגם אצל בן הזוג הבדיקה לא שוללת לחלוטין נשאות אצלו. בכדי לשלול לחלוטין נשאות באוכלוסייה הכללית יש לבדוק את הרצף של כל אורך הגן המדובר (שנמצא אחראי לרטיניטיס פיגמנטוזה בחולה באותה משפחה). זו בדיקה ארוכה ויקרה ולא מתבצעת כבשיגרה בשלב זה, ראה סקירת מוטציות מוכרות במחלה רצסיבית.

בדיקת העובר:

הבדיקה הגנטית במקרים שנמצא הפגם לרטיניטיס פיגמנטוזה הינה יחסית פשוטה לצורך מניעה של השנות הבעייה לזוג שכבר היה לו ילד אחד חולה (בתנאי שנשמר דנ"א מאותו ילד).

במידה ולא נמצא הפגם וישנם מספר גדול של חולים במשפחה ניתן גם להעזר בבדיקות עקיפות. ראה: תאחיזה גנטית לגנים שמיקומם כבר ידועים במחלה רצסיבית.

תפקיד הגנטיקאי

בייעוץ הגנטי שוללים את קיומה של תסמונת, מעריכים את הסבירות לסיבה גנטית זו או אחרת ואם מאתרים סיבה גנטית, מה הסיכון ללדת ילד עם בעיה ואלו בדיקות מומלץ לבצע לפני ההריון ובמהלכו.

כלים אישיים
אודות העורך
פרופ' מוטי שוחט
- מנהל מכון גנטי במרכז רפואי רבין ושניידר
- פרופסור לרפואת ילדים וגנטיקה רפואית באונ' ת"א
- מומחה ברפואת ילדים במרכז רפואי שניידר
- התמחה בגנטיקה רפואית בסידרס-סיני בלוס אנג'לס
- סיים בהצטיינות לימודי רפואה בביה"ס לרפואה באוניברסיטת ת"א

ניתן לקבל מידע נוסף אודות ייעוץ גנטי ובדיקות גנטיות
מרפאת פרופ׳ מוטי שוחט - בדיקות גנטיות
- אנו מציעים מגוון בדיקות גנטיות לכל שלבי החיים
- בדיקות סקר מורחב לפני ובתחילת הריון
- בדיקות גנים הקושרים בסיכון לסרטן
- בדיקות גנים הקשורים במחלות של גיל הילדות (אפילפסיה, מחלות שלד)
- ליווי צמוד של פרופ' שוחט במתן התוצאות וייעוץ ללא עלות במקרה של ממצא

כניסה לאתר הבדיקות הגנטיות