מרקר

מתוך Genopedia - פרופ' מוטי שוחט

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תוכן עניינים

מהו מרקר?

ראה רקע על מהי הפרעה כרומוזומלית ומה משמעותה. מצב שבו יש כרומוזום נוסף, שאינו דומה לאף אחד מהכרומוזומים הרגילים, מכונה מרקר. כלומר בתאי הגןף (בכולם או רק בחלקם) יש 47 כרומוזומים במקום 46. הכרומוזום הנוסף הוא חומר גנטי בעל מבנה של בכרומוזום שטיבו לא ניתן לזיהוי במיקרוסקופ.

אפשר כיום לקבוע את המקור של המרקר ע"י צביעת הכרומוזומים בצבעים סגוליים בשיטת SKY. בשיטה זו, כלסוג כרומוזום נצבע בצבע אחר וכך ניתן לדעת מה מקורו של ה"מרקר".

כשהממצא הזה מופיע רק בחלק מהתאים במי השפיר ובתאי העור של העובר, המצב מכונה מוזאיקה של מרקר כרומוזום – כלומר עירוב של תאים בעלי מבנה כרומוזומלי תקין עם תאים בעלי מרקר. מוזאיקה הוא מצב שכיח יחסית במקרים של מרקר (כנראה עקב איבוד של המרקר בחלק מהתאים בזמן חלוקת התא).

שכיחות ממצא של מרקר בבדיקת כרומוזומים: 1 מתוך 2500 בדיקות מי שפיר.

מה משמעותו של ממצא מרקר בעובר?

משמעות הממצא תלויה בראש ובראשונה האם קיים מרקר באחד ההורים (לא סביר שקיים מרקר בשני ההורים). אם קיים מרקר באחד ההורים, יתכן שהממצא קיים גם בבני משפחה אחרים. בכמחצית המקרים, יהיה לאחד ההורים מרקר דומה (בכל התאים או במצב של מוזאיקה).

אם בבדיקת דם לכרומוזומים ימצא מרקר גם אצל אחד ההורים:

אם ההורה בריא לחלוטין (למרות קיום המרקר אצלו), צפוי שהעובר יהיה גם כן בריא ולא יסבול מבעיות גנטיות הנובעות מהמרקר (כלומר, אין תוספת סיכון משמעותית מעבר לסיכון בהריון רגיל).

אם אין מרקר באחד ההורים:

אם המרקר לא קיים אצל אף אחד מההורים (מצב זה נקרא De-Novo) הסיכון למומים או בעיות התפתחותיות ופיגור שכלי הוא כ-11%-14%. חלק מהמומים מתגלים באולטרסאונד והם מגוונים. אם יש ממצאים באולטרסאונד, כגון מומים או עיכוב בגדילה, הסיכון לקיום פיגור שכלי עולה באופן משמעותי. בייעוץ גנטי אפשר להעריך את הסיכון לפי ממצאי האולטרסאונד.

ישנו הבדל בסיכון אם המרקר הוא בעל סטליטים או חסר סטליטים (כעין קרניים המחוברים לצנטרומר ונצבעים בצביעת כסף עם AgNOR). אם יש סטליטים, הסיכון הוא 11%, בהעדרן – 14%.

אם מדובר במצב של מוזאיקה של מרקר, יתכן שהסיכון למומים ולפיגור שכלי קטן יותר ככל שאחוז המוזאיקה קטן יותר (במיוחד אם הוא פחות מ- %20). לעיתים, למרות שקיימת מוזאיקה במי שפיר המרקר לא יופיע בדמו של העובר (ראה: בדיקת דם עוברי). אולם אין הוכחה שבמקרים אלה אין תוספת סיכון עקב כך.

יתכן שבעתיד ניתן יהיה לקבוע את הסיכונים למומים ולפיגור שכלי לפי סוג המרקר (בהתאם לצביעה בשיטת ה-SKY). לא הצטבר עדיין ניסיון מספיק לשם כך, אם כי ידוע שאם המרקר הוא חלק מכרומוזום Y או מכרומוזום 20 או בהעדר צביעה של המרקר ב- SKY, הפרוגנוזה טובה יותר.

האם במקרים של מרקר מסוג De-Novo יש סיכון מוגבר לפיגור שכלי גם אם האולטרסאונד תקין?

לפי מספר עבודות, מבין אלו עם "מרקר" ושנולדו עם "בעיות גנטיות", למחציתם יש מומים שניתן לזהות האמצעות בדיקת האולטרסאונד. למחצית האחרת לא היו מומים אלא רק פיגור שכלי. לכן העדר מומים באולטרסאונד כנראה משפר את הסיכויים של העובר להיות בריא. למרות זאת נותר עדיין סיכון של כ- %7 לפיגור שכלי (פי 2-4 בהשוואה לסיכון הרגיל).

לאחרונה ניתן לנסות לצמצם את הסיכון הנותר אם בבדיקות מעמיקות יותר לא מוצאים עדות שבמרקר מצויים גנים פעילים. בעיקר מדובר ב-2 בדיקות :

1) בעזרת בדיקת SKY המפורטת לעיל (או FISH המכוון לצנטרומים של הכרומוזומים, בדיקה המכונה בשם: M-cent-FISH) ניתן לזהות את המקור של המרקר. ברגע שהצנטרומר אופיין ניתן להיעזר בסימנים פלורסצנטים המכוונים לגנים השוכנים סמוך לאותו צנטרומר בכדי לקבוע באם המרקר מכיל את אותם גנים – הימצאותם של גנים במרקר מעיד כמובן על סיכון גבוה לפיגור שכלי כיוון שעודף של חומר גנטי (כמו ההשפעה של חסר בחומר גנטי) מהווה סיכון לפיגור שכלי.

2) לאחרונה התפתחה בשיטת הצי'פ הגנטי אפשרות לקבוע חסרים או תוספות כרומוזומלים מזעריים ( עד לכדי רזולוציה גדולה פי 50 מהבדיקה הסטנדרטית הנהוגה עד כה), הבדיקה מכונה בשם CGH-microarray. אם בצי'פ גנטי זה לא מודגמת תוספת כרומוזומלית הסכון לפיגור שכלי שכרוך בהימצאות המרקר יורד עוד יותר.

יש לזכור שאין עד היום מספיק מחקרים שבהם עקבו במשך זמן ארוך מספיק אחרי ילדים עם מרקר שהתגלה בהיריון, כדי להסיק על התפתחותם ארוכת הטווח.

מהו סיכון ההישנות?

אם הממצא קיים אצל אחד ההורים אזי סיכון ההישנות בכל הריון נוסף גבוה, אבל כאמור אין לכך השפעה הדורשת בדיקה בהריונות הבאים (אם ההורה עם המרקר הינו אדם בריא.

אם מדובר במרקר מסוג DE-NOVO: אף שהבעיה היא בחומר הגנטי היא לא תורשתית ולא נובעת מבעיה בהורים. לזוג שהיה לו כבר הריון עם מרקר יש סיכון נוסף קטן (1% בלבד) להישנות בעיות כרומוזומליות בהריון נוסף. כל זוג כזה זכאי לבדיקת מי שפיר בכל הריון נוסף וכאמור רוב הסיכויים (99% בד"כ) שהבעיה לא תישנה. לא ניתן להעריך באמינות את הסיכון לשינוי כרומוזומלי זה במהלך ההריון באמצעות בדיקות סקר לתסמונת דאון ובעיות כרומוזומליות אחרות).

בני משפחה יותר רחוקים אינם בסיכון מוגבר באופן משמעותי.

כלים אישיים
אודות העורך
פרופ' מוטי שוחט
- מנהל מכון גנטי במרכז רפואי רבין ושניידר
- פרופסור לרפואת ילדים וגנטיקה רפואית באונ' ת"א
- מומחה ברפואת ילדים במרכז רפואי שניידר
- התמחה בגנטיקה רפואית בסידרס-סיני בלוס אנג'לס
- סיים בהצטיינות לימודי רפואה בביה"ס לרפואה באוניברסיטת ת"א

ניתן לקבל מידע נוסף אודות ייעוץ גנטי ובדיקות גנטיות
מרפאת פרופ׳ מוטי שוחט - בדיקות גנטיות
- אנו מציעים מגוון בדיקות גנטיות לכל שלבי החיים
- בדיקות סקר מורחב לפני ובתחילת הריון
- בדיקות גנים הקושרים בסיכון לסרטן
- בדיקות גנים הקשורים במחלות של גיל הילדות (אפילפסיה, מחלות שלד)
- ליווי צמוד של פרופ' שוחט במתן התוצאות וייעוץ ללא עלות במקרה של ממצא

כניסה לאתר הבדיקות הגנטיות