נטילה בהריון של תרופות הניתנות לדיכאון ו/או מחלות נפש אחרות

מתוך Genopedia - פרופ' מוטי שוחט

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ליטיום (כטיפול במניה-דפרסיה) –

ליטיום עלול לגרום למום לב מורכב בעובר ו/או להגדלת בלוטת התריס (טירואיד) של העובר. מומלץ לבצע ייעוץ גנטי לוודא על מידת הסיכון ולגבי הבדיקות המומלצות.

בכל מקרה דרושה בדיקת אולטרסאונד קפדנית המכוונת לצוואר, לעמוד שדרה, שפתיים, לב וגפיים/אצבעות. מומלצת גם בדיקת אקו לב עובר.


קסרוקסט ותרופות מרגיעות אחרות לטיפול בדיכאון:

ברוב התרופות מקבוצה זו הנמצאות בשימוש רגיל ושכיח (לדוגמא קסרוקסט, פרוזק, ואחרות) אין עלייה משמעותית בסיכון למומים מולדים מעבר לסיכון הרגיל באוכלוסייה הכללית. (לתרופות מסוג ליטיום ותרופות אנטיפסיכוטיות קשות – ראה ערך נפרד). במקרים של שימוש בתרופות מיוחדות או נדירות מהקבוצה הזו של תרופות מומלץ לבצע ייעוץ גנטי להחלטה על מידת הסיכון והבדיקות המומלצות.

התרופות הלו אם נלקחות במינון גבוה עד ללידה עלולות לגרום לישנוניות של הילוד ונטייה להפסקות נשימה. לכן נשים שזקוקות לטיפול עד הלידה צריכות לידע את הצוות המיילד ואת חדר תינוקות לגבי זה. נתן אז להניח לילוד מזרון הרושם את הנשימות ומזעיק אם יש הפסקות בנשימות. בהדרגה הוא אח"כ "נגמל" מהתרופה.

מנתונים חדשים שפורסמו ב-2015 עולות עדויות חדשות באשר לסיכון למומים מולדים בנשים הנוטלות חלק מהתרופות ממשפחת SSRI = Selective Serotnin Reuptake Inhibitor בשלב מוקדם במהלך ההיריון. הסקירה הסופית ב-2015 כללה 17,952 אימהות ליילודים עם מומים מולדים ו-9,857 אימהות ליילודים ללא מומים מולדים. מהנתונים עולה כי אין סיכון מוגבר למומים מולדים עם טיפול ברסיטל (Citalopram), ציפרלקס (Escitalopram) ולוסטרל (Sertraline), מאידך, תועדה עליה בסיכון למומים מולדים עם טיפול בפרוזק (Fluoxetine) ופאקסט (Paroxetine).


בנטילת פרוזק (Fluoxetine) בחודש שקדם להפריה עד לטרימסטר הראשון נמצאה עלייה בסיכון למומי לב מסוג Right Ventricular Outflow Tract Obstruction ביילודים. אעפ"י שהמחקר הדגים עליה בסיכון למומים אלו בקרב נוטלי התרופות בתחילת ההיריון היתה פי 2-3, העליה בסיכון האבסולוטי היא נמוכה. נמצא גם קשר סטטיסטי (שדורש עדיין אימות בעבודות נוספות) בין Craniosynostisus וטיפול בפרוזק (Fluoxetine).

טיפול אימהי בפאקסט (Paroxetine) בחודש שקדם להפריה עד לטרימסטר הראשון נמצא קשור בעלייה בסיכון למומי לב מסוג Right Ventricular Outflow Tract Obstruction או Atrial Septal Defects ביילודים וגם מומים מסוג אנאנצפלוס. אעפ"י שהמחקר הדגים עליה בסיכון למומים אלו בקרב נוטלי התרופות בתחילת ההיריון היתה פי 2-3, העליה בסיכון האבסולוטי היא נמוכה. נמצא גם קשר סטטיסטי (שדורש עדיין אימות בעבודות נוספות) לבין Gastroschisis או Omphalaocele .


תרופות לטיפול במחלות נפש (אנטיפסיכוטיות) אחרות:

מומלץ לבצע ייעוץ גנטי על מנת לידע על מידת הסיכון והבדיקות המומלצות אם ממשיכים בהיריון. בכל מקרה דרושה בדיקת חלבון עוברי בדם ובדיקת אולטרסאונד קפדנית המכוונת למומים הרלוונטים.

כלים אישיים
אודות העורך
פרופ' מוטי שוחט
- מנהל מכון גנטי במרכז רפואי רבין ושניידר
- פרופסור לרפואת ילדים וגנטיקה רפואית באונ' ת"א
- מומחה ברפואת ילדים במרכז רפואי שניידר
- התמחה בגנטיקה רפואית בסידרס-סיני בלוס אנג'לס
- סיים בהצטיינות לימודי רפואה בביה"ס לרפואה באוניברסיטת ת"א

ניתן לקבל מידע נוסף אודות ייעוץ גנטי ובדיקות גנטיות
אפליקציית Clearancy
- בדיקות גנטיות מותאמות אישית
- Clearancy היא אפליקציה לניהול הריון שעוזרת להבין איזה בדיקות קיימות ואיזה מהן מתאימות לך ולעובר שלך

התחילי עכשיו בחינם