נטילה בהריון של הורמונים

מתוך Genopedia - פרופ' מוטי שוחט

קפיצה אל: ניווט, חיפוש


הורמונים הניתנים לסידור המחזור, מניעת היריון או לביוץ:

ברוב התרופות מקבוצה זו הנמצאות בשימוש רגיל ושכיח (לדוגמא תרופות המכילות פרוגסטרון או אסטרוגן או HCG, ואחרות) אין עלייה משמעותית בסיכון למומים מולדים מעבר לסיכון הרגיל באוכלוסייה הכללית (שהוא 4%-3%). (לתרופות מסוג הורמונים אנדרוגנים ("גבריים") – ראה ערך נפרד). במקרים של שימוש בתרופות מיוחדות או נדירות מהקבוצה הזו של תרופות מומלץ לבצע ייעוץ גנטי.


הורמונים "גבריים" ("אנדרוגנים"):

תרופות מקבוצה זו עלולות לגרום להשפעה על אברי המין החיצוניים. בעובר ממין זכר הביטוי יהיה בעיקר בהגדלת (איבר המין הזיכרי הפניס). בעובר ממין נקבה הביטוי יהיה בהגדלת הדגדגן (קליטוריס) ובמקרים קיצוניים זה עלול להגיע לשינוי משמעותי עד שאברי המין החיצונים בין זכר לנקבה. מומלץ לבצע ייעוץ גנטי להערכת מידת הסיכון ולגבי הבדיקות המומלצות אם ממשיכים בהיריון. בכל מקרה מומלצת בדיקת אולטרסאונד קפדנית המכוונת למומים באברי מין חיצוניים (אם יש צורך גם השוואה לכרומוזומים במי שפיר או סיסי שלייה).


הורמון בלוטת התריס (הטירוקסין):

בשימוש בתרופות מקבוצה זו (תרופות הנמצאות בשימוש רגיל ושכיח) אין עלייה משמעותית בסיכון למומים מולדים מעבר לסיכון הרגיל באוכלוסייה הכללית. (לתרופות מסוג הורמונים אחרים – ראה ערך נפרד). במקרים של שימוש בתרופות מיוחדות או נדירות מהקבוצה הזו של תרופות מומלץ לבצע ייעוץ גנטי.


הורמונים אחרים (שונים מטירוקסין והורמוני מין):

שימוש בתרופות מקבוצה זו מיועד לתקן את החסר הקיים ולתת לגוף את המנה ההורמונלית הטבעית – במקרים כאלה אין בד"כ עלייה משמעותית בסיכון למומים מולדים מעבר לסיכון הרגיל באוכלוסייה הכללית. מאידך מתן מוגבר של הורמונים מעבר לתיקון המנה היומית הרגילה דורש התייחסות לפי סוג וכמות החומר שניתן. במקרים כאלה או בשימוש בתרופות מיוחדות או נדירות מהקבוצה הזו של תרופות מומלץ לבצע ייעוץ גנטי להערכת מידת תוספת הסיכון והכוונת הבדיקות המומלצות.

כלים אישיים
אודות העורך
פרופ' מוטי שוחט
- מנהל מכון גנטי במרכז רפואי רבין ושניידר
- פרופסור לרפואת ילדים וגנטיקה רפואית באונ' ת"א
- מומחה ברפואת ילדים במרכז רפואי שניידר
- התמחה בגנטיקה רפואית בסידרס-סיני בלוס אנג'לס
- סיים בהצטיינות לימודי רפואה בביה"ס לרפואה באוניברסיטת ת"א

ניתן לקבל מידע נוסף אודות ייעוץ גנטי ובדיקות גנטיות
אפליקציית Clearancy
- בדיקות גנטיות מותאמות אישית
- Clearancy היא אפליקציה לניהול הריון שעוזרת להבין איזה בדיקות קיימות ואיזה מהן מתאימות לך ולעובר שלך

התחילי עכשיו בחינם